Kas yra urbanistika?

Plačiąja prasme galima sakyti, jog tai viskas, kas susiję su miestais, kadangi tiek pati sąvoka, tiek ir šios srities mokslas apima tikrai daug miesto aspektų. Tai gali būti susieję tiek su statyba, miesto planavimu, tiek ir su pačio miesto raida, jos perspektyvomis, tad į klausimą urbanistika kas tai galima atsakyti labai skirtingai ir visi tie atsakymai iš esmės būtų teisingi. Nesvarbu ar tai būtų miesto planavimas, pertvarkymas, ekonominių ar socialinių miesto rodiklių stebėjimas, numatomų tendencijų prognozavimas, o gal tam tikros dalies pertvarkymo projektas – viskas telpa sąvokoje urbanistika.

Urbanizacija ir jos istorija

Dauguma teigia, jog šis reiškinys vyko 19-20 amžiuje arba bent su šiuo laikmečiu jis labiausiai siejamas, tačiau tai tik iš dalies tiesa. Kadangi jau nuo senų laikų žmonės būrėsi gyvenvietėse, kurios palaipsniui augo į miestus, jau antikos laikais būta tikrai didžiulių miestų. Todėl galima drąsiai sakyti, jog urbanizacijos procesas prasėdėjo gerokai seniau, negu pramonės revoliucija ir su tuo susijęs miestų augimas ir juose gyvenančių žmonių skaičiaus staigus padidėjimas. Lygiai taip pat negalima sakyti, jog šis reiškinys pasibaigė, kadangi šiuo metu jis vyksta tikrai labai sparčiai, prie to smarkiai prisideda ir globalizacija.

Kartu su urbanizacijos procesu atsiranda atskira mokslo šaka urbanistika, kadangi dėl didelio žmonių skaičiaus gana mažoje erdvėje atsiranda poreikis ją planuoti, kad būtų išnaudojama kaip įmanoma optimaliau bei atitiktų visų poreikius. Be to, tai yra tęstinis procesas, kurį reikia pastoviai stebėti.

UAB Urbanistika

Kaip jau pats pavadinimas išduoda ši bendrovė užsiima įvairiu projektavimu ir šioje srityje yra viena iš didžiausių visoje Lietuvoje. O veiklos pradžios ištakos siekia netgi 1944 metus, tad patirtis urbanistikos srityje yra sukaupta tikrai didžiulė. Ne ką mažesni yra ir bendrovės įgyvendinti projektai, o vienas iš didžiausių ir svarbiausių – Lietuvos Respublikos teritorijų bendrasis planas, kuris buvo parengtas 2002 metais. O 2013 metais ši įmonė tapo Kelprojekto dalimi. Šiuo metu UAB Urbanistika darbuotojai yra 20 atestuoti specialistų, kurie teikia teritorijų planavimo paslaugas, atlieka daugybės sričių projektavimo darbus bei teikia konsultacijas.

Kelprojektas ir šios įmonių grupės istorija

Tai yra bene didžiausia Baltijos šalyse transporto infrastruktūros inžinerijos grupė, sudaryta iš kelių įmonių: UAB „Kelprojektas“, kuri užsiima transporto infrastruktūros projektavimu, UAB „Urbanistika“, užsiimančia teritorijų planavimu, bei UAB „Kelvista“, kuri rūpinasi technine priežiūra. O projektavimas apima praktiškai visas stambiausias sritis: tiltus, kelius, oro uostus, vandens uostus bei geležinkelius.

Ši grupė gali pasigirti daugybe sėkmingai įgyvendintų projektų tarp kurių dalis yra netgi apdovanoti Lietuvos metų gaminio titulais keliais skirtingais metais. Pavyzdžiui, 2019 metais viadukas per T.Narbuto gatvė, 2018 metais Grigiškių transporto mazgo vienas iš etapų, Magistralinio kelio A5 Kaunas-Marijampolė-Suvalkai ruožo dalis tais pačiais metais, pakeliamas tiltas per Danės upę Klaipėdoje 2016 metais bei Kairių aplinkelis 2014 metais.

O šiais metais įmonių grupės vieni iš didžiausių projektų buvo Geležinkelio ruožas Plungė – Šateikiai pasiūlymas ir „Via Baltica“ ruožo Kauno rajone modernizavimas.